środa, 26 września 2012

Przychodnia zdrowie – jak wpływają na nas hormony?



     Mówiąc najprościej rządzą nami i naszym życiem! Wpływają na nasze zdowie psychiczne, samopoczucie, energię, kierują naszym życiem seksualnym oraz odpowiadają za naszą urodę. Wszelkie zaburzenia bardzo zmieniają nasze życie. Warto wiedzieć o nich jak najwięcej i dbać aby były zawsze w normie. Niestety lekarze pierwszego kontaktu oraz ginekolodzy w dużej mierze bagatelizują nasze objawy dopóki sami nie postawimy im diagnozy, dopiero wtedy mamy szansę trafić do specjalisty, choć na kasę chorych do endokrynologa możemy czekać nawet kilka lat!
         Dlatego warto jest samemu zacząć zwracać uwagę na to co z nami się dzieje. Wszelkie zmiany w naszym zachowaniu mogą świadczyć nie tylko o stresie w pracy czy domu, ale również o zachwianiu gospodarki hormonalnej.
        Hormony które najczęściej rzutują na nasze codzienne zachowanie to hormony wydzielane przez tarczycę. Tyroksyna T4  i trójjodotyronina T3 regulują aktywność innych narządów. Jednakże nie jest ona sama odpowiedzialna za ilość wydzielanych hormonów, dyspozycje wydzielnicze dostaje od przysadki mózgowej za pomocą TSH tyreotropiny, poziom tego hormonu odpowiada za nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
        Po objawach towarzyszących sami możemy skierować naszego lekarza na odpowiedni kierunek badań. Jeśli ostatnio jesteście ciągle zdenerwowani, tak że otoczenie nie może z wami wytrzymać, zaczęliście intensywnie się pocić, stale jest wam gorąco. Dodatkowo mogą trząść się wam ręce, brakuje siły w nogach, pojawi się zaburzenia wagi ciała, chudnięcie mimo wilczego apetytu wskazuje to na nadmierny wzrost wydzielania hormonów tarczycy.
Jeśli łatwo marzniecie, odczuwacie zmęczenie, spowolnienie, również psychiczne. Częste opuchnięcie powiek, mimo mniejszego apetytu wzrasta waga ciała wskazują na niedoczynność tarczycy.
Bez względu na rodzaj symptomów niezwłocznie powinniście wykonać badanie krwi w kierunku stężenia TSH oraz T3  i T4, można również wykonać USG lub zdjęcie RTG aby zobaczyć czy nie ma przerostu tarczycy do wnętrza klatki piersiowej. Jeśli mamy do czynienia z przerostem tarczycy przyczyną może być w podwyższonym poziomie białka TSI, w tym przypadku dodatkowo mogą pojawić się objawy ucisku w gardle i duszności, zaburzenia połykania, widoczne pogrubienie szyi zwane wolem, zaburzenia widzenia z podwyższonym ciśnieniem ocznym, możliwy wytrzeszcz gałek ocznych. Oprócz wizyty u endokrynologa, niezbędna jest konsultacja okulistyczna, o której musicie pamiętać, zaniedbanie może doprowadzić do pogorszenia wzroku i stałej zmiany waszego wyglądu!
           Kolejnym ważnym hormonem jest testosteron, u kobiet wytwarzany jest w jajnikach i nadnerczach, u mężczyzn w jądrach. Fizjologiczny spadek poziomu tego hormonu widoczny w okresie menopauzy. Podwyższenie może być wynikiem guzów jajników (np.mieśniaków) lub nadnerczy. Podwyższony pozim tego hormonu u kobiet jest przyczyną pojawienia się nadmiernego owłosienia oraz obniżenia tonu głosu.
W kolejnej części artykułu przytocze następne istotne dla nas hormony.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz