wtorek, 13 listopada 2012

CZOSNEK czyni cuda


                To znakomita przyprawa, jest także lekiem. Od lat wiadomo, że wzmacnia organizm poprawiając jego kondycję fizyczną. Na jego temat krąży wiele legęd, ponoć zwalcza złe moce i wampiry. Już w czasach starożytnych sporządzano z niego afrodyzjak z dodatkiem kolendry miał leczyć impotencję.
                 Obecnie czosnek ceniony jest przede wszystkim za działanie bakteriobójcze, silniejsze nawet od niektórych antybiotyków. W przeprowadzonych badaniach dopiero w 1944 roku odkryto jego działanie przeciwwirusowe.
Czosnek zawiera olejek o intensywnym zapachu, składający się z mieszaniny siarczków organicznych, związek siarkowy allinę, cukry, śluzy i witaminę C. Odkryto, że działanie bakteriobójcze ma allicyna – substancja, która powstaje z alliny, uaktywniająca się podczas rozcierania ząbków. To allicyna nadaje czosnkowi charakterystyczny zapach i to jej zawdzięcza swoje właściwości lecznicze.
                 Czosnek działa bakteriobójczo i odkażająco, dlatego jest doskonałym lekarstwem na wszelkie schorzenia górnych dróg oddechowych. Gdy dopadnie cię grypa, kaszel czy ból gardła,  zastosuj go – na pewno pomoże. Skutecznie zwalcza nawet te bakterie, które są odporne na działanie antybiotyków, np. penicyliny, terramycyny, tetracykliny. Jego wielką zaletą jest to, że nie powoduje skutków ubocznych i nie niszczy flory bakteryjnej jelit, co zwykle zdarza się w przypadku antybiotyków.
                 To także znakomity środek antymiażdżycowy, obniżający ciśnienie krwi. Zawiera wiele cennych substancji: białko, węglowodany, witaminy A, B1, B2, C, PP oraz składniki mineralne m.in. wapń, potas, fosfor, magnez, siarkę i żelazo. Korzystnie wpływa na przwód pokarmowy, układ krążenia i układ oddechowy. Stwierdzono, że może być skuteczny w profilaktyce i leczeniu chorób serca. Rozpuszcza bowiem złogi blokujące przepływ krwi w tętnicach, zapobiega tworzeniu się skrzepów, co m.in. zmniejsza ryzyko zawałów. Zawarte w czosnku związki siarkowe obniżają ciśnienie krwi, poprawiają krążenie płucne i dopływ tlenu do tkanek i narządów organizmu.
                 Czosnek wspomaga trawienie i stymuluje wydzielanie insuliny, pomagając utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Związki występujące w czosnku, pod warunkiem że jest spożywany codziennie, wpływają też korzystnie na poziom cholesterolu w organizmie, redukując szkodliwy LDL i przyczyniając się do wzrostu pozytywnego HDL.
                 Wiele źródeł informuje również o jego właściwościach łagodzących podrażnienia i opuchliznę po ukąszeniu owadów. Pomaga w leczeniu biegunek, a także zatruć nikotyną. Jest również skuteczny w łagodzeniu objawów choroby wrzodowej i gruźlicy. Słowem mówiąc same zalety!
                 Jedyna wada czosnku to jego zapach, utrzymujący się nawet do kilku godzin po spożyciu. Wszystko dlatego, że czosnek nie jest rozkładany w przewodzie pokarmowym, lecz jest absorbowany przez błonę śluzową żołądka. By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, zaleca się żucie natki pietruszki lub popicie czosnku jogurtem czy mlekiem. Na szczęście w aptekach dostępny jest czosnek w tabletkach, które rozpuszczają się dopiero w jelitach nie powodując przykrego zapachu.
                 Czosnek można jeść przez cały rok – profilaktycznie zalecane jest do czterech ząbków dziennie. W większych ilościach może podrażniać błonę śluzową układu pokarmowego, spowodować wysypkę, wzdęcia gdyż jest ciężkostrawny czy biegunkę. Spożycie większej ilości czosnku może mieć niekorzystny wpływ na wątrobę, u niektórych osób nawet reakcję alergiczną.
                 We wszystkim wskazany jest umiar i zdrowy rozsądek. Ja najczęściej stosuje czosnek w momencie gdy czuję się już lekko przeziębiona i zawsze pomaga błyskawicznie, jest najlepszy ze wszystkich specyfików. Moja recepta to: 3-4 ząbki czosnku zmiażdżone wyciskarką, zalane kubkiem gorącego mleka do tego dodaję miód, a słyszałam jeszcze że można dodać łyżeczkę masła. Taką miksturkę wypijam wieczorem a potem szybko chowam się do łóżka. Działa błyskawicznie napotnie i rozgrzewająco, dodatkowo antykoncepcyjnie, bo nikt się do mnie wtedy nie zbliża, więc jeśli komuś na tym zależy – to następna właściwość czosnku J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz