poniedziałek, 26 listopada 2012

Żyj zgodnie z cyklem hormonalnym


            Jeszcze kilka dni temu byłaś radosna i pełna energii, a dziś bez żadnej przyczyny straciłaś humor. Za te wahania nastroju odpowiedzialne są hormony, które dzień po dniu rządzą twoim życiem.
Hormony od których zależy twoja płodność, ale także samopoczucie, zdolność koncentracji, ochota na seks – produkowane są cyklicznie w jajnikach i przysadce mózgowej. To one wyznaczają początek cyklu ( czyli pierwszy dzień miesiączki ) oraz jego kulminacyjny moment, jakim jest owulacja, czyli uwolnienie dojrzałego do zapłodnienia jajeczka. Przeciętny cykl miesiączkowy, taki właśnie opisuję, ma 28 dni. Może jednak być krótszy, wtedy właśnie owulacja występuje wcześniej, lub dłuższy i wtedy owulacja jest późniejsza.

DZIEŃ 1-5

            Poziom estrogenów i progesteronu spada, co powoduje złuszczanie się błony śluzowej macicy. Zostaje ona wydalona wraz z krwią miesiączkową. Pod wpływem hormonu FSH, wydzielanego przez przysadkę mózgową zaczyna wzrastać i dojrzewać pęcherzyk z komórką jajową w środku. Zajście w ciążę w czasie miesiączki jest bardzo mało prawdopodobne. Możesz trochę stracić na wadze, ponieważ przy niskim poziomie estrogenów wzrasta tempo przemiany materii. Fizycznie czujesz się niestety nie najlepiej, miesiączka powoduje skurcze w dolnej części brzucha, bóle krzyża, senność.

DZIEŃ 6-13

            Przysadka mózgowa produkuje hormon LH, który powoduje, że pęcherzyk z komórką jajową nadal rośnie. Rosnąc, wydziela estrogeny. Powierzchnia błony śluzowej macicy, złuszczona po miesiączce, zaczyna stopniowo narastać, staje się coraz grubsza. Na trzy dni przed owulacją zaczyna się płodny okres. Jeśli dojdzie wtedy do stosunku bez zabezpieczenia, ciąża jest niemal pewna. Dzięki estrogenom błyszczą ci włosy i nie masz kłopotów z cerą. Nawet jeśli zarwiesz noc, na twojej twarzy wcale tego nie widać. Jedynym minusem jest to, że nadmierna aktywność  może spowodować zmęczenie J.

DZIEŃ 14

            Poziom estrogenów osiąga punkt szczytowy. Gwałtownie wzrasta też poziom hormonu LH. Pod jego wpływem pęcherzyk z komórką jajową pęka. Moment ten nazywamy owulacją, jeśli cykl twój trwa krócej lub dłużej niż 28 dni, nastąpi on odpowiednio później lub wcześniej. Błona śluzowa macicy osiąga maksymalną grubość. Jeśli chciałabyś mieć dziecko, to jest najlepszy moment. Podjęcie współżycia bez środków antykoncepcyjnych przez około dobę po owulacji kończy się zajściem w ciążę. Jesteś w doskonałym humorze, masz ochotę na seks. Owulacji towarzyszy czasem ból w dole brzucha lub kilkudniowe plamienie.

DZIEŃ 15-20

            Poziom estrogenów jest cały czas wysoki. Pusty pęcherzyk przekształca się w tzw. ciałko żółte i zaczyna produkować progesteron, który przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Uwolnioną komórkę jajową „wyłapuje” jajowód. Wędruje ona do jamy macicy, której śluzówka jest przygotowana na ewentualną ciążę. Organizm wtedy zatrzymuje więcej wody i wolniej spala kalorie, możesz zatem czuć się cięższa.

DZIEŃ 21-27

            Poziom estrogenów stopniowo obniża się. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, ciałko żółte zanika, maleje zatem również poziom progesteronu. Niezapłodniona komórka jajowa zanika lub zostaje wydalona. Tydzień przed miesiączką zajście w ciążę jest mało prawdopodobne, ale się zdarza. Jeśli zazwyczaj dokucza ci bezsenność, teraz masz szansę nareszcie się wyspać, sen przychodzi o wiele łatwiej. Wiele kobiet cierpi na tzw.”ZNP” czyli, zespół napięcia przedmiesiączkowego. Są wtedy rozdrażnione, mają trudność z koncentracją, zmienne nastroje. Pojawiają się obrzęki nóg, dłoni i twarzy, wzdęcia, ale za to piersi powiększają się, są bardziej wrażliwe.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz