sobota, 6 października 2012

Zdrowy start w nowy dzień


Koniec wakacji bywa trudny. Wspomnienia zastępują podróże, a beztroski wypoczynek ciężka praca. Na szczęście jeśli jest ona satysfakcjonująca, potrafi osłodzić nam nawet najtrudniejsze wyzwania stojące przed nami w najbliższych miesiącach.
Od czego jednak zacząć te powakacyjne zmagania? Ja postanowiłam zacząć od śniadania. Dzieci wróciły do szkoły, dla nich trzeba przygotować zdrowy pierwszy posiłek dnia. A potem jeszcze nie zapomnieć o drugim śniadaniu do szkoły. To także czas podejmowania przez nas wielu solennych postanowień J w kwestii zdrowego odżywiania i mniej kalorycznej diety.
Zaczniemy od śniadania. Wiek szkolny to okres, w którym dziecko uczy się prawidłowych zachowań i jednocześnie wykazuje duże zainteresowanie zdrowiem własnym i swoich najbliższych. Właśnie wtedy warto zachęcić pociechę do wspólnych zakupów i przygotowania razem dań. Kanapki to najszybszy i najprostszy posiłek, który można zrobić wspólnie. Najlepiej przyrządzić je na wieloziarnistym pieczywie z dodatkiem masła lub wysokiej jakości margaryny.
Dietetycy nie mają wątpliwości – śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Powinno ono dostarczać 25 proc. Kalorii potrzebnych nam w ciągu doby. Tymczasem według przeprowadzonych badań aż 10 proc. Polaków rezygnuje ze śniadania, by pospać trochę dłużej. Poszukajmy więc sposobów na to by posiłek uczynić atrakcyjnym, smacznym i szybkim w przygotowaniu, a do tego także zdrowym. Co zrobić na śniadanie?
Ulubionym porannym daniem od lat pozostaje wspomniana już kanapka. Przeciętny Polak w 2011r. zjadł 4,5 kg chleba miesięcznie. Pieczywo pszenne i bułki cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem, dzięki wzrostowi naszej świadomości w zakresie zdrowego odżywiania, ich miejsce zajmuje pieczywo z pełnego ziarna, żytnie, a także pieczywo chrupkie i ryżowe.
Wafle ryżowe są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego chleba z uwagi na wyższą zawartość błonnika i wytwarzanie z pełnego ziarna. Brak glutenu sprawia że mogą je jeść także osoby chore na celiakię oraz stosujące dietę bezglutenową w ramach dbania o sylwetkę. Jedna kromka takiego pieczywa to tylko 17-20 kcal. Dla osób uczulonych na mleko oraz dzieci z tzw. skazą białkową istotne jest, że niektóre rodzaje tego pieczywa wytwarzane są bez udziału mleka.
Pieczywo chrupkie jest najbezpieczniejszym wyborem dla osób dbających o zdrowie. Takie pieczywo jest w większości przypadków wypiekane w 100 proc. z mąki pełnoziarnistej. Produkt ten jest zaliczany do grupy najzdrowszych rodzajów pożywienia. Oczywiści są pieczywa tradycyjne również wypiekane z mąki pełnoziarniste, ale trudno jest rozpoznać prawdziwy chleb pełnoziarnisty. Nowością na rynku są gotowe pakowane kanapki z chlebka chrupkiego, serka i dodatków dla tych co chcą zdrowo się odżywiać a brak im czasu.
Również dobrym rozwiązaniem dla nie mających czasu i ochoty biec do sklepu co rano po świeże pieczywo, są chleby paczkowane najlepiej pełnoziarniste lub żytnie. Zaletą takiego pieczywa jest długi okres przydatności do spożycia przy zachowaniu naturalnych wartości odżywczych, witamin, minerałów i cennego błonnika.
Nietypową alternatywą dla kanapek mogą być ciasteczka BelVita, bogate w węglowodany złożone, które stopniowo uwalniają energię, dlatego mogą być głównym elementem pierwszego lub drugiego śniadania. Na pewno jest zdrowsze od batonika zakupionego odruchowo w napadzie głodu przy kasie lub sklepiku szkolnym.
Uczmy nasze dzieci rozmaitości i korzystajmy z alternatyw jakie daje nam szeroka gama zdrowych produktów na rynku. Wytworzony w ten sposób nawyk na pewno przyniesie oczekiwane efekty w przyszłości, a nasze dzieci nigdy nie będą znudzone standartowością. Ponadto będziemy mieli więcej energii do pracy i wspólnej zabawy. A samo przygotowanie  i komponowanie posiłków może stać się miłą atrakcją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz