poniedziałek, 22 października 2012

www cukrzyca – stopa cukrzycowa

            W Polsce na choroby cukrzycowe wywołane podwyższonym poziomem cukru we krwi cierpi ponad dwa miliony Polaków. Ponieważ zaczyna się niewinnie, połowa cukrzyków nie wie, że jest chora, a nieleczona cukrzyca powoduje spustoszenie w organizmie,
z nieodwracalnymi skutkami.
            Zaczyna się niewinnie, dlatego czasami mijają lata do postawienie diagnozy. Początkowo lekkie mrowienie w nogach, małe zadrapanie na stopie, które stopniowo zmienia się w niegojącą się ranę i towarzyszący jej uporczywy ból przy chodzeniu. W ekstremalnych przypadkach może zakończyć się nawet amputacją kończyny.
            Gdy podejrzewamy iż problem może dotyczyć nas lub naszych znajomych konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej specjalisty diabetologa. Zespół stopy cukrzycowej to infekcja, owrzodzenie lub uszkodzenie tkanek głębokich stopy u chorego na cukrzyce i wymaga specjalistycznej diagnostyki m.in. USG, badania neurologicznego oraz arteriografii. Leczenie ran wymaga konsultacji ortopedycznej oraz chirurgicznej, w przypadku niedokrwienia czasami wystarczające jest udrożnienie naczyń krwionośnych.
            Najważniejszym elementem terapii zespołu stopy cukrzycowej jest właściwa codzienna pielęgnacja stóp. Oto kilka podstawowych wytycznych, których należy przestrzegać :
  • chore stopy należy myć w ciepłej wodzie zwykłym mydłem,
  •  należy unikać długotrwałego moczenia,
  • noszenie wygodnego obuwia, nawet może ortopedycznego ograniczającego otarcia,
  •  noszenie bezuciskowych skarpet, z tkanin antybakteryjnych np. bambusa,
  • stosowanie kremów pielęgnacyjnych i zmiękczających do stóp,
  • dokładne odkażanie powstałych ran.

Preparaty do odkażania pacjent powinien mieć dostępne w domu. Do najczęściej polecanych należą środki płynne np. Octanisept, jego zaletą jest dostępność preparatu w atomizerze oraz brak uczucia pieczenia w momencie stosowania. Rany można również smarować bakteriobójczymi solami srebra np. Argosulfanem.
Dodatkowo można przykładać opatrunki przeciwbakteryjne jak Atrauman Ag lub pochłaniające wydzielinę np. Granuflex. Dostępne są również preparaty ułatwiające gojenie się ran i owrzodzeń takie jak Curiosin, zawarty w tym leku kwas hialuronowy wspomaga regenerację zniszczonych tkanek oraz zapewnia konieczne mikrośrodowisko rany. Można wspomagać produkcję własną kolagenu przez przyjmowanie doustnych preparatów z kolagenem np. Colafit – Kolagen.
Ważne jest, abyście dbali o zabezpieczenie i leczenie pojawiających się ran. W trosce o prawidłowe ukrwienie stóp, uprawiajcie ćwiczenia gimnastyczne a dzięki temu zmniejszycie powikłania związane z cukrzycą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz